To, co nakładasz na skórę, wchłania się do Twojego organizmu. Niektóre składniki mogą nawet kumulować się w skórze co może prowadzić do poważnych konsekwencji. Dlatego też, tak ważne jest, aby dokładnie sprawdzać skład każdego, nowego kosmetyku, który ma wzbogacić naszą codzienną rutynę pielęgnacyjną. Łatwo powiedzieć, trudniej zrobić, bo przecież listy składników równie dobrze mogłyby być napisane hieroglifami. Rozumiemy to i dlatego w tym artykule chcemy Ci pomóc przy wyborze właściwych kosmetyków. Czy produkt jest lepszy, jeśli zawiera wyższy procent składników? Czy te same zasady obowiązują w kosmetykach do twarzy i ciała? Czy wzbogacające składniki mogą być szkodliwe? W tym wpisie dowiesz się wszystkiego, co musisz wiedzieć na temat zawartości procentowej popularnych substancji aktywnych w kosmetykach.
NIACYNAMID (WITAMINA B3)
Niacynamid to cenny składnik ze względu na swoje wszechstronne właściwości. Co wyróżnia niacynamid, to fakt, że może mieć różnorodne efekty na skórę w zależności od zastosowanego stężenia. Już niewielka ilość 0,5% może dodać skórze zdrowego blasku, natomiast do wzmocnienia równowagi i bariery skóry potrzebne jest 2%. Ostatecznie stwierdzono, że 4-5% niacynamidu ma właściwości rozjaśniające, które skutecznie pomagają rozjaśnić przebarwienia skóry, wyrównując koloryt skóry. Choć niacynamid jest chwalony przez entuzjastów pielęgnacji skóry ze względu na jego niesamowite właściwości, nie oznacza to, że im więcej, tym lepiej. Zalecamy unikanie produktów z zawartością niacynamidu powyżej 5%, ponieważ mogą one powodować podrażnienia, zaczerwienienia, a nawet zaburzenia równowagi skóry, co przeczy celowi sięgania po niacynamid. Produkty z wyższym stężeniem niacynamidu nie są zatem zawsze lepszym wyborem. Odkryj korzystne działanie niacynamidu na swojej skórze dzięki Lifting Mist z niacynamidem oraz Niacinamide Repair BodyLotion do ciała z niacynamidem i masłem shea .Oba te produkty marki Woods zawierają 5% niacynamidu.
RETINOL (WITAMINA A)
Witamina A ma wiele udowodnionych korzyści, w tym zdolność do zapobiegania przedwczesnym oznakom starzenia się skóry, pobudzania naturalnej produkcji kolagenu w skórze oraz regulowania produkcji sebum. Jest zatem cennym składnikiem odbudowującym skórę - ale jak we wszystkim innym, z jej korzyści powinniśmy czerpać z umiarem, ponieważ nadmierna ilość witaminy A może prowadzić do problemów zarówno skórnych, jak i zdrowotnych, takich jak suchość, zaczerwienienia, swędzenie, a także bóle głowy i inne skutki uboczne. Dlatego też, w Unii Europejskiej ustalono oficjalne zasady dotyczące zawartości witaminy A w kosmetykach, zgodnie w którymi, maksymalna zawartość witaminy A wynosi 0,3% w produktach do twarzy i 0,05% dla ciała. Taką optymalną zawartość witaminy A 0,3%,znajdziesz w Vitamin A Serum 0,30% Ecooking.
Kwas beta-hydroksylowy (BHA)
Kwas beta-hydroksylowy, zwany także BHA, to uznany, rozpuszczalny w tłuszczach złuszczający składnik, który skutecznie usuwa martwe komórki skóry, nagromadzone zanieczyszczenia, nadmiar sebum i bakterie. Ilość użytego BHA może się różnić w zależności od przeznaczenia produktu, ale zaleca się, aby stężenie nie przekraczało 2%, aby uniknąć podrażnień skóry. Ponieważ BHA jest bardzo aktywny i skuteczny, zawsze należy stopniowo wprowadzać produkty zawierające BHA do pielęgnacji skóry. Jeśli na przykład chcesz doświadczyć odmładzających efektów naszego Skin Perfektora 2% BHA od Woods , zalecamy rozpoczęcie aplikacji produktu co drugi dzień i stopniowe zwiększanie tolerancji skóry.
Vitamina C
Witamina C jest niezwykle cenna dla zdrowia i piękna skóry, ale nie każda forma tej substancji jest równie skuteczna. Kluczowym czynnikiem wpływającym na działanie witaminy C jest jej stabilność, czyli odporność na utlenianie i rozkład. Stabilność witaminy C zależy od formuły, w jakiej jest zawarta w kosmetyku. Formuła musi być zaprojektowana tak, aby zapewnić optymalną penetrację składnika w głąb skóry i maksymalizację jego efektów. Różne formy witaminy C mają różne właściwości i wymagają różnych stężeń, aby być skutecznymi. Na przykład, kwas L-askorbinowy jest najbardziej aktywną i badaną formą witaminy C, ale też najbardziej niestabilną i podatną na utlenianie. Aby działał, musi być stosowany w stężeniu od 0,5 do 20%. Tetraizopalmitynian askorbylu to stabilna forma witaminy C, która łatwo wnika w skórę i ma silne właściwości przeciwzmarszczkowe i rozjaśniające. Jego optymalne stężenie wynosi od 0,5 do 7%. Glukozyd askorbylu to inna stabilna forma witaminy C, która ma działanie nawilżające, antyoksydacyjne i poprawiające koloryt skóry. Jego skuteczność została potwierdzona przy stężeniu 2%. Jeśli chcesz skorzystać z dobrodziejstw witaminy C to sięgnij po bestsellerowe serum Ecooking w którym znajdziesz glukozydu askorbylu w stężeniu 4,5%.