Jesienno-zimowa pielęgnacja skóry stawia przed nami nowe wyzwania – wiatr, mróz, wilgoć mogą powodować przesuszenie skóry oraz puszenie włosów. Rozwiązaniem są oleje roślinne, które pomagają nawilżać skórę i odżywiać włosy. Jednak ta grupa związków przysparza niektórym trudności w stosowaniu, dlatego chcemy dziś Wam opowiedzieć, jak wprowadzić oleje w pielęgnacji, jak je dozować i które wybierać, by czerpać z nich jak najwięcej korzyści.
Dlaczego warto stosować oleje roślinne w pielęgnacji?
Oleje roślinne to naturalne emolienty, które tworzą na powierzchni skóry warstwę ochronną, zapobiegającą utracie wody. W przeciwieństwie do olejów mineralnych, takich jak parafina, oleje roślinne bogate są w witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe. Dzięki temu oleje roślinne nie tylko nawilżają, ale również regenerują skórę, wzmacniając barierę hydrolipidową i wspomagając proces gojenia się stanów zapalnych czy podrażnień skóry. Dodatkowo zapobiegają powstawaniu suchych skórek i niwelują szorstkość cery. Odżywiają, nadając promienności cerze, dzięki czemu wygląda ona na wypoczętą i zdrową. Poprzez wzmocnienie bariery hydrolipidowej skóry przyczyniają się również do jej lepszej tolerancji na czynniki zewnętrzne jak wiatr, wilgoć i mróz.
Jak oleje roślinne działają na skórę?
Kosmetyki, a zwłaszcza oleje, mają za zadanie zatrzymać wodę w naskórku, jednak nie mają możliwości „wtłoczenia” wody do komórek, dlatego podstawową zasadą, o której powinno się pamiętać w kwestii pielęgnacji cery, jest wypijanie odpowiednich ilości wody w ciągu dnia. Oleje zapobiegają ucieczce właśnie tej wody, tworząc na powierzchni skóry ochronną okluzję. Jednak jeśli borykasz się z problemem odwodnionej lub bardzo suchej cery, warto wzbogacać pielęgnację o humektanty, a więc substancje wnikające głęboko w naskórek i wiążące tam wodę, takie jak kwas hialuronowy, aloes, pantenol, glicerynę, które usprawnią zatrzymanie wody w naskórku. One będą działały na zasadzie wiązania wody w naskórku, a olej ochroni skórę przed odparowaniem tej wilgoci.
Regularne stosowanie olejów roślinnych zapewnia:
- Nawilżenie skóry – Oleje blokują utratę wody z naskórka, chroniąc skórę przed przesuszeniem.
- Regenerację i odżywienie – Składniki odżywcze zawarte w olejach wspomagają odbudowę i poprawiają wygląd skóry.
- Gładkość i elastyczność – Stosowanie olejów zapobiega powstawaniu suchych skórek i sprawia, że skóra wygląda na promienną i zdrową.
Jak dobrać olej do rodzaju cery?
Wybór odpowiedniego oleju roślinnego zależy od Twojego typu cery. Każdy olej ma inny skład chemiczny, zawiera odmienne kwasy tłuszczowe w różnych proporcjach, co przekłada się na działanie oleju. Oto przewodnik, który pomoże Ci dobrać właściwy olej do rodzaju skóry:
- Cera tłusta i mieszana: wybierz oleje o lekkiej konsystencji, które nie zapychają porów, np. olej jojoba, olej lniany, olej z pestek malin, olej słonecznikowy, olej sojowy.
- Cera sucha: idealnie sprawdzą się oleje bogate w kwasy tłuszczowe, np. olej z dzikiej róży, olej sezamowy, oliwa z oliwek, olej ze słodkich migdałów, olej z pestek dyni, olej arganowy, olej z pestek moreli, olej lniany.
- Cera naczynkowa: wybieraj oleje wspomagające wzmacnianie naczyń krwionośnych, np. olej z dzikiej róży, olej z rokitnika, olej z pestek dyni, olej z pestek moreli, olej lniany.
- Cera dojrzała: idealne będą oleje regenerujące i przeciwzmarszczkowe, takie jak olej z kiełków pszenicy, olej z pestek dyni, olej arganowy, olej lniany.
Oleje w pielęgnacji włosów
Oleje są doskonałym rozwiązaniem dla osób szukających naturalnych metod na poprawę kondycji włosów. W zależności od porowatości włosów dobierz odpowiedni olej:
- Włosy niskoporowate: stosuj lekkie oleje, np. olej kokosowy, olej jojoba, olej ze słodkich migdałów.
- Włosy średnioporowate: wybierz oleje takie jak olej arganowy, olej rycynowy, olej z pestek dyni.
- Włosy wysokoporowate: najlepsze będą oleje silnie odżywcze, np. olej lniany, olej sezamowy, oliwa z oliwek
Regularne olejowanie włosów (np. raz w tygodniu) minimum godzinę przed myciem sprawi, że staną się bardziej lśniące, elastyczne, gładkie i mniej podatne na puszenie.
Jak stosować oleje w codziennej pielęgnacji?
Oleje można stosować na różne sposoby:
- Zamiast kremu na noc: Olej może zastąpić krem na noc, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy skóra potrzebuje dodatkowej ochrony. Najlepiej nałóż olej na jeszcze wilgotną skórę dla jak najlepszej penetracji składników aktywnych, zawartych w oleju. Wtedy jego nadmiar nie pozostanie na powierzchni i jego wprowadzenie nie będzie wymagało dłuższego masażu.
- Dodatek do kremu: Możesz dodać kilka kropli oleju do porcji kremu, aby wzbogacić jego działanie i wchłanianie.
- Olej na krem: Ponieważ olej łatwiej przenika przez kremy, ale nie na odwrót, nałóż olejek do twarzy po nałożeniu kremu. To najlepsza metoda aby uzyskać jak najwięcej właściwości z każdego z osobna. Dzieje się tak, ponieważ olejki do twarzy często zawierają wysoką koncentrację składników okluzyjnych, które zapobiegają odparowywaniu wilgoci. Działają więc jak tarcza, i jeśli nałożysz krem na wierzch, nie będzie on w stanie przeniknąć do skóry i spełniać swojej roli, ale pozostanie na jej powierzchni.
- Serum na twarz: Aplikuj lekkie oleje po myciu twarzy, odczekaj kilkanaście minut, a następnie nałóż krem, masując twarz, aby zemulgować resztkę oleju dla lepszego wchłonięcia składników.
- Demakijaż olejami: Oleje doskonale usuwają makijaż, w tym wodoodporny, a także resztki kremu z SPF, pozostawiając skórę miękką i nawilżoną. Demakijaż przy pomocy olejów pozostawia na skórze tłusty film, który bez trudu jest zmywalny z pomocą kolejno zastosowanego kosmetyku myjącego, np. żelu czy pianki, ale tworzy barierę ochronną, która zapobiega zbyt agresywnemu oczyszczeniu cery. Warto pamiętać, że kosmetyki do mycia twarzy, które spisywały się u nas w sezonie letnim mogą być w aktualnym okresie zbyt mocne, co prowadzi do naruszenia bariery hydrolipidowej skóry, uczucia „ściągnięcia”, wzmożonej reaktywności i suchości skóry.
Oleje sprawdzą się także w pielęgnacji ciała. Możesz użyć ich jako zamiennika balsamu do ciała lub stworzyć domowy peeling, łącząc olej z cukrem, solą lub fusami z kawy. Są one na tyle praktyczne, że możesz nałożyć je na wilgotną skórę masując, a olej szybko się wchłonie i pozostawi ją nawilżoną i aksamitnie miękką.
Podsumowanie – korzyści pielęgnacji skóry i włosów olejami roślinnymi
Korzyści z zastosowania olejów roślinnych w pielęgnacji skóry i włosów są nieocenione. Wzmacniają barierę ochronną skóry, nawilżają i odżywiają, a także zapobiegają przesuszaniu. Jeśli szukasz naturalnych sposobów na pielęgnację skóry w okresie jesienno-zimowym, oleje roślinne to doskonałe rozwiązanie.
Niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz swoją przygodę z olejami, czy jesteś doświadczonym użytkownikiem, z pewnością znajdziesz produkty idealne dla siebie:
Oleje do pielęgnacji twarzy: Woods Copenhagen Vitamin Face oil, Ecooking Facial oil, Multi Oil, Norr Skin Natural Face Oil 3 in 1
Oleje do pielęgnacji ciała: Woods Copenhagen Nourishing Body Oil, Ecooking Multi Oil
Oleje do pielęgnacji włosów: Ecooking Hair Oil, Multi Oil
Warto też wspomnieć, iż skandynawskie kosmetyki w naszym sklepie jak Ecooking, Woods Copenhagen czy Norr Skin stworzone są na bazie mieszanek olejów. Jeśli nie lubisz czystej konsystencji oleju, możesz wybrać krem do twarzy czy balsam do ciała z dużą zawartością tych cennych dla skóry składników z szerokiej oferty naszego sklepu.
Nasze propozycje kremów i balsamów na bazie naturalnych i organicznych olejów:
Kremy do twarzy: Woods_ Copenhagen Ultra-rich cream zawiera 29% organicznych i naturalnych olejów, Woods_ Copenhagen Daily Hydra cream, zawiera olej z rokitnika i olej słonecznikowy, Ecooking Day Cream zawiera olej z pestek dyni i olej z pestek moreli, NorrSkin Natural Highly Nourishing Face Cream zawiera olej lniany.
Balsamy do ciała: Woods_ Copenhagen Repair Body Balm zawiera między innymi olej z maliny moroszki, olej ze słodkich migdałów, olej z rokitnika, Woods_ Copenhagen Niacinamide Repair Body Lotion zawiera olej słonecznikowy i olej z rokitnika.